We wrześniu, październiku mieliśmy cykl spotkań poetycko – malarskich. Spotkania w plenerze miały miejsca w Szwajcarii rejonu Janowskiego i Datnowie rejonu Kiejdańskiego. Dodatkowo uczestniczyliśmy w prezentacjach książek Dominika Wilczewskiego w Pałacu Władców i Edmonta Wołochowicza w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Podziwialiśmy prace malarza Wiktora Janowskiego wystawione w Skojdziszkach na Wileńszczyźnie.
Grupa twórców prowadziła warsztaty dla chętnych osób. Były organizowane wieczory poezji śpiewanej. Poeci zaprezentowali swój dorobek twórczy, czytali wiersze z wydanych przez siebie tomików poetyckich, nowo powstałe podczas warsztatów i tłumaczone przez o. Stanisława wiersze Rainera Maria Rilke. Czytały wiersze Danutė Kriščiūnienė, Valė Bilienė, Luda Balabonienė, Regina Czyrycka, Danguolė Špokienė, Nina Kučinskienė, Irena Duchowska i inni. Najbardziej zapadły w pamięć wiersze Rilke. Spotkania z poezją i prozą urozmaicał śpiew. Organizowaliśmy wieczory poetyckie. Plenery malarskie były pod opieką Biruė Gadišauskienė. Wystawę jej prac oglądaliśmy w klasztorze i domu wspólnoty w Datnowie. Mieliśmy okazję obserwować powstawanie obrazów zdolnych malarek Laimy Spienytė i Aistė Civilkaitė. Warsztaty tworzenia mandali dla chętnych dwukrotnie prowadziła Biruė Gadišauskienė. Zorganizowany był panel dyskusyjny dla osób zainteresowanych literaturą, malarstwem i rękodziełem.
Uczestnicy zapoznali się z historią Radziwiłłowskich Kiejdan, Podbrzeża – kolebki powstania 1863 r., chodzili śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Pojeślu, Czesława Miłosza w Szetejniach, Świętobrości i Opitołokach, Datnowem oraz słynnego na Laudzie o. Stanisława.
Poznawali miejscowy folklor. Słuchali koncertów Polskiego Zespołu Pieśni Ziemi Kiejdańskiej „Issa“ z Kiejdan oraz „Sidabrine gija” z Szat., uczestniczyli w spotkaniach integracyjnych.
Kontynuowaliśmy ideę tworzenia więzi duchowych, kulturowych i regionalnych pomiędzy ludźmi mieszkającymi w obrębie swych małych ojczyzn. Cykl spotkań plenerowych integrował ludzi, amatorsko zajmujących się pisaniem wierszy i prozy, powstały dzieła inspirowane pięknem i przyrodą ziemi Laudańskiej. Tworzenie cyklicznego wydarzenia artystycznego sprzyjało promowaniu różnych zainteresowań twórczych (wiersz, esej, satyra, proza, rysunek i inne gatunki twórczości. Była to również pomoc młodym w poznawaniu swego powołania i zdolności, własnej kultury poprzez sztukę, podniesienie świadomości kulturowej i historycznej, przybliżenie dorobku twórczości znanych polskich i litewskich poetów, pisarzy, twórców ludowych, promocja Kiejdan, Laudy i Żmudzi, artystyczna integracja środowisk twórczych.
PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W KONKURSIE „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 – WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE” za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.