21-23 sierpnia w Świętej nad Bałtykiem odbył się VII Spływ kajakowy „Poznajmy swój kraj”. W spływie uczestniczyli aktywiści z Laudy i Żmudzi, z rejonu kiejdańskiego, Poniewieża, Pacunel, Wilna i innych miejscowości. Coraz odważniej w spływach, organizowanych przez Stowarzyszenie Polaków Kiejdan, zaczęli uczestniczyć seniorzy.
Grupa kajakami pokonała kilkunastu kilometrową krętą trasę rzeki Świętej do portu. Z powodu posuchy nie dało się tego roku dopłynąć do Bałtyku. Woda mocno opadła nie tylko u ujścia rzeki Świętej, ale i w samej rzece. Trasa rzeczna niespodziewanie stała się dość trudna. Po drodze było sporo przeszkód, w poprzek rzeki leżące drzewa zagrażały bezpieczeństwu uczestników. Przychodziło się manewrować kajakami przy wystających konarach, pniach, kamieniach i złamanych drzewach. Miejscami pierwszym przychodziło się wysiadać, przenosić kajaki zamulonym brzegiem rzeki. Chłopakom sporo przyszło się popracować siekierami, w które zaopatrzyli się przezorniejsi. Pogoda była różna, miejscami padało, to znów pokazywało się słońce. Niektórym nie udało się sucho wyjść z wody po wywrotkach…
Spływ kajakowy był okazją aktywnego odpoczynku na łonie przyrody nad Bałtykiem. Oczy cieszyły rodziny dumnych łabędzi, bojaźliwych kaczek, wysepki białych lilii, dzikich kwiatów.
Zażywano kąpieli w rzece i morzu, odprowadzano słońce, niektórym udało się też wstawać przed wschodem i docierać nad morze o brzasku…
Grupa mieszkała w domkach w pobliżu kościoła i na plebanii, uczestnicy spływu mieli okazję codziennie uczestniczyć we Mszy Św. w Świętej w kościele pw. NMP Gwiazdy Morskiej. Stołowano się po drodze i na plebanii. Wieczorami podczas spotkań integracyjnych pieczono szaszłyki, tańczono i śpiewano pod romantyczne melodie wygrywane na akordeonie przez Janinę z Poniewieża, która tradycyjnie umila spotkania aktywistów.
Część uczestników spływu zwiedziła Liepaję na Łotwie, Połongę i Kretyngę.
Celem projektu był aktywny odpoczynek połączony z integracją rodaków rozsianych po Litwie, poznawanie kraju ojczystego, pogłębianie relacji kulturowych z miejscową ludnością.
Projekt współfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach wsparcia Polonii i Polaków za granicą przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Departamentu Mniejszości Narodowych przy Rządzie Republiki Litewskiej (Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės).
Publikacja wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=11081
http://www.wilnoteka.lt/artykul/vii-splyw-kajakowy-poznajmy-swoj-kraj