Festiwal „Złota jesień” w Poniewieżu 9 11 2019

, , Możliwość komentowania Festiwal „Złota jesień” w Poniewieżu 9 11 2019 została wyłączona

9 listopada w Poniewieżu świętowano Dzień Niepodległości RP. Tradycyjna impreza odbyła się w Szkole Podstawowej dla niedosłyszących i głuchych. W ramach świątecznych obchodów odbył się II Festiwal Kultury Polskiej „Złota jesień”.

Imprezę rozpoczął występ kapeli „Pokūda“ (kier. Jonas Varnauskas). Przybyłych gości witały organizatorki – Danutė Kriščiūnienė i Irena Duchowska. Świąteczne gratulacje dla gości przekazali: wicemer Poniewieża Deivydas Labanavičius, wiceminister Rolnictwa RL Petras Narkevičius,  członkowie Seimu RL Povilas Urbšys i Petras Nevulis, a Bronislovas Matelis ir Guoda Burokienė z pozdrowieniami przysłali swych pomocników, były to: Gražina Gaušaitė i Vaida Pečeliūnaitė. Zebranych serdecznie witali radni samorządu miasta: Gintautas Šimkus, Rimantas Narkūnas i  Loreta Masiliūnienė – przewodnicząca komitetu Oświaty i Nauki oraz przewodniczaca Klubu Esperanto „Revo“ Vida Kulikauskienė. Za piekną imprezę dziękowała Regina Czyrycka – prezes poniewieskiego Koła ZPL, wykładowczyni języka polskiego na UTW.

Informację szerzono w językach: litewskim, polskim, esperanto i migowym. Tłumaczem języka migowego była Dijana Paliliūnienė.

Gromkimi brawami witano gości z Polski: Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” (kier. Danuta Deptuła i  Stanisław Kadłubowski, Wyszków), Zespół folklorystyczny „Pogranicze” (kier. Józef Murawski, Szypliszki).

Zespół  Pieśni i Tańca Oberek powstał w styczniu 2008 r. w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Tworzą go emeryci z terenu gminy i powiatu Wyszków. Zespół występuje w kraju i za granicą, uczestniczył w 20 konkursach, z każdego przywożąc nagrody lub wyróżnienia
W 2019 roku ZPiT zdobył I miejsce w kat. folklor na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora w Warszawie i
I miejsce na Nadbużańskim Festiwalu Folkloru i Kultury w Broku. W programie zespołu były piosenki patriotyczne i tańce narodowe, piosenki i tańce starej Warszawy jak i z innych regionów Polski.

Zespół „Pogranicze” z Szypliszk w 2016 roku świętował jubileusz 35-lecia działalności artystycznej. Zespół kultywuje tradycyjny śpiew i taniec z pogranicza polsko-litewskiego. Jego oryginalność i wierność odtwarzanej muzyki ludowej była wielokrotnie nagradzana podczas festiwali w Polsce i poza jej granicami. „Pogranicze” występowało również przed Papieżem Janem Pawłem II podczas jego pobytu w klasztorze w Wigrach w 1999 r.

Entuzjastycznie oklaskiwano młodzieńcze popisy Zespołów Tańca „Liepsna” i „Selevy” (kier. Regina Liutkevičienė, Poniewież),) oraz prezentowane stroje Studia projektowania odzieży (kier. Vilija Andrijauskienė, Poniewież).

Zabawnym występem i wyczynami kaskaderskimi czworonogich bawili publiczność kierownik Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Poniewieżu Rūta Liberienė z grupą pomocników.

Ciekawą była nauka języków. Piosenkę ludową „Wyszedł tato do lasu” wspólnie wykonano w języku litewskim, polskim, esperanto i migowym.

Kulminacją festiwalu był wspólny taniec, na który zaprosili zebranych członkowie ZPiT „Oberek“ z Wyszkowa.

Projekt współfinansowano w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz samorząd miasta Poniewież.