Majowe świętowanie 05 2017

, , Możliwość komentowania Majowe świętowanie 05 2017 została wyłączona

30 kwietnia – 2 maja świąteczne majowe spotkania rodaków odbyły się w Pacunelach, Wodoktach, Szczodrobowie, Poniewieżu, Birżach i Kiejdanach.

Świętowano Dzień Polonii i Polaków za Granicą, dzień Flagi i 226 rocznicę Konstytucji, ustawy rządowej uchwalonej 3 maja 1791 roku, regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

29 kwietnia ? 2 maja gościliśmy grupę rodaków z Kadzidła. Wyjazd grupy z Kadzidła na Żmudź po raz trzeci zorganizował wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski. Na małej Laudzie szukali rodaków jak i śladów bohaterów „Potopu” Henryka Sienkiewicza.

Spotkanie rozpoczęło się w starostwie Szczedrobowa, starosta Vidmantas Błużas przedstawił historię starostwa, ustalono warunki przyszłej współpracy z Gminą Kadzidło. Rodacy mieli okazję zwiedzić Szczodrobów, Wodokty, Mitrunyny, Pacunele.

Przeżyliśmy wzruszające chwile podczas spotkania z rodakami w Domu Kultury w Wodoktach, zwiedzaliśmy kościoły, cmentarze, młody park dębowy, zasadzony zeszłą jesienią przez rodaków Laudańskich, z Macierzy, Poniewieża, Kiejdan i innych miejscowości.

W Pacunelach świąteczne spotkanie miało miejsce w szkole. Gości witał wieloletni dyrektor Pacunelskiej Szkoły Podstawowej Anatolijus Gailiunas z grupą nauczycieli i uczniów. Ze świątecznym koncertem wystąpiła młodzież szkoły.

Wspólnie z Rodakami z Polski, przed świętem tulipanów, zwiedziliśmy Burbiszki w rejonie radziwiliskim, dwór i park z pierwszym wzniesionym na Litwie pomnikiem Adama Mickiewicza. Pomnik ufundował właściciel majątku Michał Bażeński, a wyrzeźbił go w 1911 roku absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Kazimierz Ulański. Podczas jego odsłonięcia obecny był pisarz Kornel Makuszyński. Makuszyński mieszkał w Burbiszkach wraz z żoną w latach 1913-1914, na terenie posiadłości Michała Bażeńskiego (z rodu szlacheckiego von Baysen-Bażeński).

Wspólnie chodziliśmy ścieżkami śladów Czesława Miłosza po Szetejniach, Świętobrości, Opitołokach, Łabunowie, Użumiszkach, Wędziagole, Syruciszkach, Kałnoberży, po wiszącym moście nad Niewiażą w Surwiliszkach.

W Birżach, położonych nad najstarszym sztucznym zbiornikiem na Litwie, powstałym w 1575 r. u zbiegu rzek Apaszcza i Agluona na rozkaz Krzysztofa Radziwiłła, jeziorem Szyrwena, które broniło dostępu do miasta i zamku przed atakami wroga. Spotkaliśmy się z rodziną rodaczki z Trok Renatą i Rimasem Mikałauskasem, pastorem kalwinów, od lat mieszkających w Birżach.

Pastor pokazał zbór kalwiński, opowiedział o historii kalwinizmu, tradycjach, obyczajach, pięknie też śpiewał dla gości.