4-10 września 7-osobowa grupa przedstawicieli UTW przy SPK gościła w Nowym Sączu. Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku z siedzibą w Nowym Sączu, dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Senatu RP, po raz kolejny zaprosiła przedstawicieli polonijnych organizacji seniorskich z Austrii, Ukrainy, Białorusi i Litwy do Nowego Sącza. Tym razem była to 7 – dniowa wizyta studyjna zorganizowana w ramach projektu „Polonio – razem możemy więcej”, który współfinansowany jest w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczpospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Celem głównym wizyty było nawiązywanie oraz umacnianie kontaktów bezpośrednich Polonii i Polaków mieszkających za granicą z Polską. Dzięki niniejszemu projektowi została nawiązana długofalowa współpraca pomiędzy Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą a Polakami w ojczyźnie, która przyczyni się do realizacji wspólnych inicjatyw edukacyjnych, integracyjnych, rozwijających aktywność kulturalną, społeczną i obywatelską Polonii, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych.
Organizator zaprosił do udziału w wizycie studyjnej przedstawicieli Polonii z Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Austrii, Towarzystwa Języka i Kultury Polskiej w Zaporożu, Lwowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Akademii Trzeciego Wieku w Wilnie, Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Macierzy Szkolnej w Grodnie oraz przedstawicieli UTW przy Stowarzyszeniu Polaków Kiejdan.
W ramach wizyty odbyły się praktyczne warsztaty edukacyjno – obywatelskie, warsztaty motywacyjno – integracyjne, spotkania z przedstawicielami władz Miasta Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego, członkami Sądeckiej Rady Seniorów i liderami Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz wyjazd edukacyjny na XXVI Forum Ekonomiczne do Krynicy-Zdroju, wycieczki do Krakowa i Bardejova na Słowację.
W programie wizyty studyjnej była międzynarodowa konferencja Forum Trzeciego Wieku, podczas której odbyła się debata „Polonia Europy – jak skutecznie wzmacniać więzi Polonii z Polską”, z aktywnym udziałem przedstawicieli każdego z reprezentowanych państw. Debata poświęcona była problemom, z jakimi boryka się Polonia i Polacy mieszkający na obczyźnie oraz znaczeniu edukacji, aktywizacji i integracji osób starszych w środowisku Polonii.