8-12 września w Kiejdanach odbył się Plener plastyczny dla dzieci i młodzieży współfinansowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie“ ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.” zorganizowany przez Stowarzyszenie Polaków Kiejdan. W plenerze uczestniczyła młodzież Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jarosława Iwaszkiewicza w Ciechanowcu i uczniowie kiejdańskiej Szkoły Sztuk Pięknych.
Grupa z Ciechanowca przybyła pod troskliwą opieką nauczycieli: Cecylii Szmurło, Grażyny Święckiej i Barbary Pełszyk. Grupą z Polski w Kiejdanach opiekował się Kazimierz Duchowski. W kiejdańskiej Szkole Sztuk Pięknych, mieszczącej się w synagodze, gości z Polski powitała, opowiedziała o szkole i zadbała o pomoc specjalistyczną podczas pleneru dyrektor Vida Burbuliene. Na plenerze nie ograniczano się wyłącznie do malowania. Podczas trwania pleneru uczestnicy mieli doskonałą możliwość wzbogacenia swej wiedzy uczestnicząc w warsztatach. Z powodu małych pomieszczeń, pracowali w dwóch grupach. Uczyli się technologii ręcznego wytwarzania papieru, ceramiki (garncarstwa), prac z dekorowaniem tkanin wełną. W rysunku oprócz Kiejdan, wykorzystano też walory Góry Krzyży, Szydłowa i Wilna.
Zajęciom plenerowym towarzyszyły wycieczki, różne spotkania i przedsięwzięcia. Wizytę w Kiejdanach goście rozpoczęli od spotkania w Centrum Szkolenia Zawodowego, gdzie przybyłych witał i opowiedział o swej szkole dyrektor Steponas Navajauskas, który wcześniej z grupą swoich uczni gościł w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jarosława Iwaszkiewicza w Ciechanowcu. W kiejdańskiej cerkwi Przemienienia Pańskiego, na którą w XIX w. gmach podarował właściciel pałacu hrabia Marian Czapski, uczestnicy pleneru spotkali sie z restauratorką wielu cerkwi na Litwie Iriną Dima. Prowadzi ona studio rysunku i malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych w Kiejdanach, a cerkwie restauruje nieodpłatnie.
W Kiejdańskim Centrum Wielokulturowym uczestnicy pleneru zapoznali się z wystawą fotografii Remigiusa Venckusa „Amnezja. Czas. Przestrzeń. Miejsce“, w galerii sztuki Janiny Monkute-Marks – z wystawą prac teraźniejszych malarzy litewskich, w sali samorządu Kiejdan – z rzeźbami Vytautasa Uleviciusa. Goście oprócz Kiejdan, zwiedzili Datnów, Besagołę, Górę Krzyży pod Szawlami, Cytowiany, Rosienie, Wilno, Troki, wzięli udział w odpustach w Szydłowie. Poznali historię Podbrzeża – kolebki powstania 1863 r., Pojeśla i Kroków – śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego na Żmudzi, szlak noblisty Czesława Miłosza z Szetejniami, Opitołokami, Świętobrością.
Uczestnicy pleneru nie mogli się powstrzymać od chęci upamiętnienia zwiedzanych miejsc, jak tylko siadali do rysunku, gdzieś w mig ulatniało się zmęczenie spowodowane podróżą czy brakiem snu. Mieli też spotkanie z rodakami, specjalnie dla nich wystąpił jedyny polski zespół na Żmudzi „Issa“ (kier. Waleria Wansewicz), prezentując m. in.piosenki, które stały sie wizytówką zespołu: „Lauda“ i „Kiejdany“ (słowa i melodie Ireny Duchowskiej). Na zakończenie pleneru w Szkole Sztuk Pięknych zorganizowano wystawę prac plenerowych, fotosesję, podczas której chętnie stroili się i pozowali do zdjęć nie tylko młodzi, ale w przebierańców zabawili się również i nauczyciele. Uczestnicy i organizatorzy pleneru są wdzięczni wszystkim za życzliwą pomoc w realizacji treściwego projektu.