Wyjazd na Łotwę 10-12 01 2014

, , Możliwość komentowania Wyjazd na Łotwę 10-12 01 2014 została wyłączona

10-12 stycznia Laudańczycy, z Polskim Zespołem Pieśni „Issa” (kier. Waleria Wansewicz) z Kiejdan gościli na Łotwie. Zaprosiła i gościnę zorganizowała prezes Oddziału ZPŁ w Rezekne (Rzerzycy) Bernadeta Geikina-Tołstowa.

Rodacy z Inflant dwukrotnie gościli na Festynach Kultury Polskiej „Znad Issy” w Kiejdanach z chórem „Jutrzenka” (dyr. Irena Iwanowa). Na Łotwie Laudańczycy zwiedzili sanktuarium Maryjne w Agłonie, będące największym na Łotwie sanktuarium katolickim. Kościół rzymskokatolicki położony w Agłonie znany jest z cudownego wizerunku Matki Boskiej nazywanej Przewodniczką z Kwiatem. Samo sanktuarium jest nazywane przez miejscowych Polaków – łotewską Częstochową. W Domu Kultury Fejmany rodacy z Litwy mieli możliwość obejrzeć wystawę sakralną „Liturgiskie priekšmeti” zorganizowaną przez Silwiję Asare z rzeczy i przedmiotów, które zachowały się przez stulecia w fejmańskim kościele. Zwiedzili stary drewniany kościołek, spotkali sie z rodakami na plebanii na herbatce. Wieczorem pierwszego dnia pobytu na Łotwie zespół „Issa” z chórem „Jutrzenka” uczestniczyli we Mszy Św. w kościele w Rozentowie, gdzie po Mszy Św. odbył się koncert kolęd i pastorałek obu zespołów. Po koncercie na spotkanie z rodakami zaprosiła prezes Oddziału ZPŁ w Malcie  Klara Kondrowa. Polacy gratisowo mają swoją siedzibę w Szkole Średniej Nr. 2 w Malcie.

Późnym wieczorem Laudańczycy dotarli na nocleg do Państwowego Polskiego Gimnazjum w Rzerzycy. W sobotę, podczas wycieczki po mieście,  podziwiano nowoczesną salę koncertową i Centrum Edukacji Pozalekcyjnej dla młodzieży. Przewodnikiem po Rzerzycy był kierownik działu Turystyki Samorządu Marek Gryszyn, którego ojciec pochodzi z Ejszyszek. Po wycieczce zespół „Issa” z innymi zespołami wystąpił na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Domu Kultury Mniejszości Narodowych. Po południu odbyło się spotkanie świąteczne Związku Polaków w auli Polskiego Gimnazjum. Uczniowie klas 7-ych przedstawiły jasełka, zespół „Issa” śpiewał kolędy, Irena Duchowska zaprezentowała swą twórczość, podczas poczęstunku dzieci odwiedził Św. Mikołaj, w rolę którego wcielił się aktor z Macierzy Dariusz Niebudek. Na wieczór udano się do Domu Kultury sołectwa Dryciany, tam też „Issa” miała krótki występ, a potem odbyła się zabawa taneczna.

W niedzielę, w drodze powrotnej przez Łatgalię, śpieszono do rodaków w Krasławiu, tam spotkał prezes Oddziału ZPŁ w Krasławiu Józef Dobkiewicz, który pokazał swe miasto. Po Mszy Św. w Krasławiu „Issa” wzięła udział w VIII Festiwalu Kolęd i Pastorałek w kościele Św. Ludwika.  Podczas festiwalu wystąpiły zespoły: ”Krasławina” ze Szkoły muzycznej z Krasławia (kier. Olga Grecka), ”Strumień”  ze Stowarzyszenia Polaków z Krasławia (kier. Romuald Raginis), Chór młodzieżowy Kościoła Św. Ludwika z Krasławia  (kier. Ilona Aprube), „Nokturn” z Pałacu Kultury Krasławia (kier. Rita Andrejewa), ”Demene”- Chór parafialny rejonu Daugawpilskiego (kier. Nina Szukste), „Rodacy” – zespół wokalny z Jekabpils (kier. Iweta Berzinia), ”Stokrotki” – zespół wokalny z Jełgawy (kier. Edite Bergmane), ”Polonez” – chór, młodzieżowy zespół wokalny i solista Jan Wiszniewski z Rygi (kier. Andrzej Purinsz), solista Wojciech Mikołajczyk z Rygi,  ”Jutrzenka”- chór żeński z Rezekne (kier. Irena Iwanowa), Chór Parafialny Kościoła Serca Jezusowego Daugawpils (dyr. Silwia Juchniewicz),  Chór Kościoła Św. Ludwika Kraslawa (kier. Romuald Raginis), ”Promień” – chór Polskiego Stowarzyszenia z Daugawpils (kier. Alina Baranowska-Lapinska). Laudańczycy serdecznie dziękują przyjaciołom z Łotwy za okazane ciepło serc, troskę i przemiłą gościnę.