23 czerwca na Laudzie po raz kolejny odbyła się tradycyjna zabawa Świętojańska zorganizowana przez słuchaczy UTW przy SPK w Kiejdanach. Miejscowi Polacy, jak zwykle, Święto rozpoczęli Mszą Św. w kościele p.w. Św. Józefa w Kiejdanach. Ponieważ nie ma możliwości zebrać wszystkich Rodaków, zbyt rozproszonych po całej Laudzie, w jedno miejsce, kolejny raz postanowiono występy polskich zespołów zorganizować w różnych miejscowościach. W letnich imprezach plenerowych nie bywa obserwatorów, zebrani, porwani wesołą muzyką, od pierwszej chwili stają się aktywnymi uczestnikami.
Po raz pierwszy na Laudę zawitał zespół ludowy „Kalina” z Puszna Godowskiego, znajdującego się nieopodal Lublina. Zespół przybył z zaprzyjaźnionego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Opola lubelskiego pod przewodnictwem prezesa Marka Plisa. Przed tygodniem Opolanie w swoich domach gościli rodaków z Laudy. 16 czerwca zespół „Issa” wystąpił w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim podczas Święta Produktu Lokalnego.
Ludowy zespół „Kalina” w ubiegłym roku obchodził Jubileusz 85-lecia. Podczas swojej działalności odtwarzał widowiska teatralne i obrzędowe. Obecnie repertuar zespołu stanowią pieśni i przyśpiewki ludowe towarzyszące obrzędom i zwyczajom wsi polskich. Zespół wielokrotnie brał udział w przeglądach i festiwalach o zasięgu ogólnopolskim, wojewódzkim i lokalnym, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.
Po Mszy Św. w Kiejdanach, zespół z Puszna Godowskiego wystąpił przy kościele Św. Józefa zbierając głośne owacje. Po zwiedzaniu Kiejdan, rodacy z Polski i Kiejdan, pojechali do parku dendrologicznego w Skinderyszkach, w pobliżu Pojeśla (gniazda Piłsudskich). Po drodze zapoznali się z historią Datnowa, Akademii, Krok i Pojeśla. W parku wystąpił również zespół „Issa” pod kierownictwem Walerii Wansewicz. Organizatorki imprezy zadbały o zebranie kwiatów, gałązek dębowych, splotły wianki. Wieńcami z dębowych liści dekorowano Janów i Janiny, a wianki z kwiecia otrzymały panienki i samotne panie. Puszczano wianki rzeką Szuszwe, zbierano zioła, podziwiano uporządkowany park Kęstutisa Kaltenisa, bogatą roślinność, ciekawe rzeźby i ogromne kamienie. Na zakończenie imprezy w Skinderyszkach odbyło się spotkanie integracyjne, podczas którego tańczono, częstowano się miejscowymi przysmakami oraz domowym kwasem wiejskich gospodyń. Najprędzej się rozeszły małosolne ogórki, wszystkim szczególnie smakował biały ser, będący obowiązkowym atrybutem Święta Janów.
Cykl imprez świętojańskich zakończono występami obu zespołów w Kieboniach w pięknie położonym gospodarstwie agroturystycznym Jonasa Viscziusa pod Kiejdanami. Występy zespołów wielokrotnie były nagradzane rzęsistymi brawami. Skoczne melodie kapeli zachęcały do tańca. Po koncercie winszowano gospodarza, udekorowano dębowymi wieńcami trzy Janiny z Polski i dwie Janiny z „Issy”, szukano kwiatu paproci, biegano kołyszącym się „małpim” mosteczkiem, gospodynie częstowały gości własnymi wyrobami mięsnymi, pysznymi ciastami i innymi przysmakami, śpiewano i tańczono do późnego wieczora. Wspólna zabawa była wspaniałą okazją do integracji przybyłych gości z Laudańczykami. Goście z Polski, oprócz występów zwiedzili Kiejdany, Wilno i Troki.
Uczestnicy Laudańskich imprez Świętojańskich są wdzięczni za dofinansowanie MSZ RP, za pośrednictwem Fundacji ”Oświata Polska za Granicą”.