„Śladami Adama Mickiewicza” w Krośnie 8-14 04 2013

, , Możliwość komentowania „Śladami Adama Mickiewicza” w Krośnie 8-14 04 2013 została wyłączona

W dniach 8-14 kwietnia 16 osób z Litwy i Polski wzięło udział w projekcie wymiany polsko-litewskiej „Śladami Adama Mickiewicza”, który w ramach programu „Młodzież w działaniu” realizowało Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Krośnie. Młodzież ze strony polskiej to uczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy w Krośnie, a młodzież z Litwy to członkowie Stowarzyszenia Polaków Kiejdan.

Celem projektu było poznanie historii, kultury i tradycji polskich i litewskich, pogłębienie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą polską i litewską, promowanie obywatelstwa europejskiego wśród młodzieży, poszanowanie drugiego człowieka, rozwijanie poczucia solidarności wśród ludzi pochodzących z odmiennych kulturowo i językowo regionów. Projekt zachęcał młodzież do budowania klimatu zaufania, bezpieczeństwa i chęci współpracy w grupie, do nawiązania osobistych kontaktów, które w przyszłości będą kontynuowane.
 

Przez 7 dni poprzez wspólną pracę młodzież rozwinęła poczucie tolerancji, niedyskryminacji oraz wzajemnego zrozumienia, przezwyciężyła bariery językowe i kulturowe, zbliżyła się do siebie i nawiązała przyjaźń. Podczas „Wieczoru kultury litewskiej” oraz „Wieczoru kultury polskiej” młodzież zaprezentowała typowe dla swego kraju obyczaje i tradycje, pieśni, potrawy, wydarzenia historyczne i kulturalne. Uczestnicy przygotowali słowniczek polsko-litewski, który zawierał zwroty grzecznościowe w obu językach, wzięli udział w grze terenowej po Krośnie, podczas wycieczki do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie poznali historię przemysłu hutniczego oraz zwiedzili ciekawe zakątki Podkarpacia (Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Kopiec Adama Mickiewicza oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, jezioro Solińskie). Podczas wspólnych warsztatów uczestnicy zapoznali się z twórczością Adama Mickiewicza, który łączy ze sobą Polskę i Litwę oraz przygotowali przedstawienie teatralne „Dziady” cz. II. jako Rock Opera”, przedstawiając utwór A. Mickiewicza w ciekawy i niekonwencjonalny sposób, opierając się głównie na ruch i taniec, a nie słowo. Przedstawienie obejrzała społeczność lokalna, przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Stowarzyszenie Polska Wschód.

Uczestnicy w czasie wymiany przygotowywali kronikę projektu oraz prowadzili bloga, który można było śledzić pod adresem: sladamiadamamickiewicza.blogspot.com.

Anna Czerniawska