6 kwietnia w Centrum Wielokulturowym w Kiejdanach odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 15-lecia Polskiego Zespołu Pieśni Ziemi Kiejdańskiej „Issa”. Na święto zebrało sie wielu gości. Jubileusz uświetniło przybycie kierownika zespołu „Pogranicze“ z Szypliszk Józefa Murawskiego z małżonką, członka Rady Związku Polaków na Litwie, prezes Oddziału ZPL w Kownie Franciszki Abramowicz, wieloletniej kierowniczki zespołu „Kotwica“ Aliny Pacowskiej, grupy przyjaciół z Poniewieża na czele z wieloletnią prezes klubu „Aktywne kobiety“, dyrektor Szkoły Podstawowej Słabosłyszących i Głuchych Danutė
Kriščiūnienė, dyrektor Centrum Wielokulturowego Audronė Pečiulytė, kapeli „Wesołe Wilno“ (kier. Edward Szczęsnowicz), zespołów: „Rudomianka“ (kier. Wioletta Czereszka) i kowieńska „Kotwica” (kier. Marian Zienkiewicz).
Serdeczne życzenia dla „Issy” przekazał europarlamentarzysta, przewodniczący AWPL, prezes Oddziału ZPL rej. Wileńskiego Waldemar Tomaszewski, wiceminister Kultury RL Edward Trusewicz, rodacy z Węgorzewa z prezes Koła „Wspólnota Polska” Elżbietą Buczek i kierownikiem chóru „Ojczyzna” Ryszardem Zabłotnym, prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalistycznego Maciej Zarębski z Zagnańska, rodacy z Poniewieża z prezes Koła ZPL Reginą Czyrycką i inni. W życzeniach składanych jubilatom dźwięczały słowa wdzięczności za trud, ciągłość i kontynuację polskich tradycji na Laudzie i Żmudzi. Życzono wiele entuzjazmu, dalszego rozwoju i sukcesów twórczych. Z dumą za rodaków kiejdańskich podkreślano i cieszono się, że zespół promuje kulturę polską nie tylko na Laudzie, Żmudzi i Litwie, ale i w Macierzy. Goście gratulowali samozaparcia i siły trwania w polskości. Szczerze podziwiano zespół, działający w szczególnie trudnych warunkach, z jego ofiarnie oddaną kierowniczką Walerią Wansewicz, która już kilkę lat poświęca sprawom zespołu każdą wolną chwilę, jest jego sercem i duszą.
Zespół „Issa” założony został w 1998 r. Troska o zespół spoczywa na barkach Stowarzyszenia Polaków Kiejdan. Jest to jedyny polski zespół na Żmudzi!!!
Pierwszym kierownikiem muzycznym zespołu była nauczycielka muzyki w Akademskiej Szkole Średniej Violeta Glembockaitė, później znany kompozytor Vaclovas Šablevičius, Albinas Galinaitis, Zenonas Bernadišius, Aušra Kazlauskienė, Leonas Mikalauskas i inni. Ostatnio zespołem opiekuje się Waleria Wansewicz. Zespół istnieje wyłącznie dzięki zaangażowaniu i ofiarności jego członkiń, nikt nie finansuje pracy kierownika zespołu, stale brakowało pomieszczenia na próby. Działający od 15 lat zespół zgromadził już spore doświadczenie artystyczne, mimo stałej i nieuniknionej rotacji członkiń.
„Issa” ma już spory dorobek. Zespół brał udział w IX Festynie Kultury Polskiej „Dźwięcz polska pieśni!” w rej. Trockim (1999), VII, VIII, IX i XI Festiwalach Kultury Polskiej na Litwie „Pieśń znad Wilii” w Wilnie (2000-2004), XIV i XV Festiwalach Kultury Polskiej Ziemi Wileńskiej „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie (2002, 2003), XXIV i XXVI Jarmarkach Folkloru w Węgorzewie (2001, 2003), IV Międzynarodowych i Ogólnopolskich Targach Wydawnictw Regionalnych w Staszowie (2004), Kielcach, Rytwianach, w Podkowie Leśnej pod Warszawą, Święcie Chleba w Ciechanowcu (2004, 2008), w trzech Festynach Kultury Polskiej w Wisagini (2003, 2004, 2006), I Mazowieckim Festiwalu Chórów Kresowych w Warszawie (2005), Festynie Kultury Polskiej w Jeziorosach (2005), II Festiwalu Folkloru Karpat w Trzcinicy (2005), Święcie „Moda, poezja i teatr” w Dolinie Słowików w starostwie Mażańskim koło Taurogów (2006), w Festynie Kultury Polskiej w Turmontach (2007), podczas Nocy Świetojańskich w Siemiatyczach (2005, 2007), w spotkaniu UTW w Olsztynie (2008), w dziesięciu Festynach Kultury Polskiej „Znad Issy” w Kiejdanach (2003-2012), w Kownie (2009,2012), Wędziagole (2010,2011,2012), Druskiennikach (2006, 2011), Poniewieżu (2012), w Festynie Zespołów Folklorystycznych „Spotkania Pogranicza” w Becejłach (2012). „Issa” ma bogaty repertuar na każdą okazję. Zespół aktywnie uczestniczy nie tylko w działalności polskiej społeczności, ale i w życiu kulturalnym swego rejonu.
Jubileuszowy koncert składał się z kilku części. Sala oklaskiwała piękne występy „Rudomianki” z kapelą „Wesołe Wilno” oraz kowieńskiej „Kotwicy”. Szczególnie rzęsiste brawa zebrali soliści Jarosław i Rita Królikowscy z Rudomina oraz Ludmiła Jankowska z Kowna. Imprezę filmowała telewizja kiejdańska. Występ „Issy” pomogli przyszykować wcześniejsi kierownicy muzyczni Aušra Kazlauskienė i Leonas Mikalauskas. Do wykonania piosenek o Laudzie i Kiejdanach dołączyły również weteranki zespołu. Juniorka Roberta Vansevičiūtė, wcześniejsza solistka zespołu „Issa”, porwała do tańca na sali, z całego serca śpiewając „Walc Wileński”.
Polacy z Kiejdan są wdzięczni Przyjaciołom za aktywny udział w imprezie, za okazane ciepło, troskę i życzliwość. To źródło siły do przetrwania.