9 czerwca, w ramach Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi odbył się X Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy”. Inauguracja święta Laudańskich Polaków odbyła się w Datnowie.
Od rana na placu przed kościołem maszerowały i grały orkiestry dęte z Sejn i Pułtuska, tańczyły mażoretki. Uroczystą Mszę Świętą w kościele Nawiedzenia N.M.P. odprawił ks. kan. Stanisław Draguła z Wrocławia, który obchodził piękny Jubileusz 50-lecia kapłaństwa. O oprawę Mszy Św. zadbali kapelmistrze z Orkiestrami Dętymi i Chór Kameralny „Collegium Musicum” z Rzeszowa, który miał występ i po Mszy Św.
Po zwiedzaniu podziemi kościoła i byłego klasztoru, goście zebrali się w Kiejdanach, by podziwiać piękne występy trzech Orkiestr Dętych z Mażoretkami, najpierw przed samorządem Kiejdan, później na Rynku Wielkim. Z placu Wielkiego Rynku zespoły przy dźwiękach trzech orkiestr dętych, z biało-czerwonymi flagami, sztandarami trzech państw, reklamą swoich miast, godłami zespołów, kwiatami i balonami, serdecznie witani przez turystów i mieszkańców cichego miasta, wyruszyły przez kiejdańską starówkę w kierunku wzgórza, na którym kiedyś wznosił się zamek Radziwiłłów. Tu, w Centrum Kultury, odbył się koncert galowy X Festynu Kultury Polskiej „Znad Issy”.
Na festyn tego roku przybyło 18 zespołów z Polski, Łotwy i Litwy. Były to: Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP i Mażoretki (kapelmistrz Andrzej Kalinowski, Pułtusk), Młodzieżowa Orkiestra Dęta (kapelmistrz Józef Żukowski, Sejny), Mażoretki (kier. Dorota Chojnowska, Sejny), Młodzieżowa Orkiestra Dęta COKiS (kapelmistrz Tadeusz Stańczyk, Ciechanowiec), Mażoretki COKiS (kier. Anna Baran, Ciechanowiec), Zespół Tańca COKiS (kier. Mirosław Szymański, Ciechanowiec), Chór Kameralny „Collegium Musicum” (kier. Andrzej Szypuła, Rzeszów), Zespół „Małkinianka” (kier. Tadeusz Kopaniarz, Małkinia Górna), Zespół Ludowy Gozdawa (kier. Wanda Kulbacka, Raczki), Chór „Dębowy liść” (kier. Zygmunt Urbaniak, Suchy las), Chór „Cantilena” (kier. Zygmunt Chaberski, Małkinia Górna), Męski Zespół Wokalny DK VEF (kier. Vilnis Salaks, Ryga, Łotwa), zespół „Put vejini” Kulturas pils „Ziemelblazma” (kier. Gita Anderson, Ryga, Lotwa), „Jutrzenka” (kier. Irena Iwanowa, Natalia Driagunowa, Rezekne, Łotwa), „Ejszyszczanie” (kier. Lilia i Wojciech Sawkowie, Ejszyszki), „Jutrzenka” (kier. Leonarda Klukowska, Niemenczyn), „Ainiai” (kier. Regina Matuliene, Akademia), „Issa” (kier. Waleria Wansewicz, Kiejdany).
Na uroczystości m.in. przybyli: wicedyrektor administracji Samorządu Rejonu Kiejdańskiego Arunas Kacevičius, kierownik Działu Kultury Samorządu Rejonu Kiejdańskiego Kęstutis Stadalnykas, kapelan Wrocławskiej Fundacji „Polskie Gniazdo”, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” ks. kan. Stanisław Draguła z Wrocławia, znany kompozytor prof. Vilnis Salaks z Rygi na Łotwie, wieloletnia prezes Związku Polaków na Łotwie Wanda Krukowska, dyrektor COKiS w Ciechanowcu Mirosława Chojnowska, dyrektor Ośrodka Kultury w Małkini Andrzej Sadowski, członek Rady ZPL, prezes Oddziału ZPL w Kownie Franciszka Abramowicz, prezes Koła ZPL w Poniewieżu Regina Czyrycka, wieloletnia prezes klubu „Aktywne kobiety” w Poniewieżu Danutė Kriščiunienė z delegacją i wielu innych zaszczytnych gości. Koncert na sali rozpoczął zespół „Ainiai” z Akademii, po nim grała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Pułtuska, śpiewał jedyny polski na Żmudzi, Zespół Pieśni Ziemi Kiejdańskiej „Issa”.
Gości witali organizatorzy festynu Irena i Kazimierz Duchowscy, aktywnie pilnowali spraw organizacyjnych Alina i Paweł Duchowscy, Danuta Kriščiunienė i Waleria Wansewicz. Do uczestników i organizatorów X Festynu Kultury Polskiej „Znad Issy” list gratulacyjny skierował wiceminister kultury RL Stanisław Widtmann. Wicedyrektor administracji Samorządu Rejonu Kiejdańskiego Arunas Kacevičius dziękował Stowarzyszeniu Polaków Kiejdan za organizację jubileuszowej imprezy, jak również uczestnikom za przybycie do Kiejdan. Cieszył się, że do Kiejdan przybyło tak wiele zespołów z Polski, Łotwy, Litwy, co przypomina stare wielonarodowe tradycje Kiejdan. Zabierający głos goście serdecznie dziękowali organizatorom pięknego święta.
Tradycyjnie, koncert z rozmachem prowadził, szeroko znany i powszechnie lubiany również na Laudzie, Wincuk (Dominik Kuziniewicz). O każdym zespole starał się powiedzieć chociaż kilka słów, by wszyscy nawzajem się lepiej poznali, ponieważ takie spotkania Rodaków są świetną okazją do nowych przyjaźni, która łączy ludzi. Publiczność kolejno głośnymi oklaskami witała każdy nowy zespół, często razem śpiewając wszystkim znane i powszechnie lubiane melodie. Szczególne oklaski zbierały występy trzech Orkiestr Dętych i Mażoretek, męski zespół wokalny z Domu Kultury VEF z Rygi, Chór Kameralny „Collegium Musicum” z Rzeszowa i inne. Na zakończenie wszystkim zespołom wręczono dyplomy i czerwono-białe wiązanki kwiatów, wspólnie śpiewano Rotę i „Sto lat”. Sponsorzy: Wydział Konsularny Ambasady RP w Wilnie, Ministerstwo Kultury RL, Samorządy rejonów Solecznickiego i Wileńskiego, Alicja i Rolandas Vilkelis z Kiejdan.