Podczas listopadowych podróży Irena Duchowska miała okazję spotkać się z rodakami w Polsce i Szwecji. Organizatorką i opiekunką poetyckich spotkań z Polonią w Malmö była Danuta Kapergren. W autorskim wieczorze oprócz gościa z Litwy uczestniczyła też słynna wokalistka Aldona Orłowska oraz wiceprezes Polka International Violetta Blania-Gustavsson. Licznie przybyli też rodacy z Malmö . Spotkanie prowadziła i wiersze autorki czytała pani Danuta. To ona wraz z mężem Wiesławem gościła Polkę z Laudy u siebie. Rodzina państwa Kapergren-Kapturowiczów mieszka w Szwecji od 1973 roku. Dzięki ich gościnności i opiece autorka mogła zwiedzić Kopenhagę i Lund.
Wiesław Kapergren – były marynarz i lotnik morski – jest prezesem Polskiego Związku Szerzenia Kultury w Malmö . Danuta Kapergren-Kapturowicz – pedagog – w latach siedemdziesiątych pracowała w gdyńskich szkołach. Na emigracji, w Szwecji, jest organizatorką pomocy dla potrzebujących w Polsce oraz propagatorką kultury polskiej i, oczywiście, Gdyni. Od ponad 25 lat niesie pomoc charytatywną dla wychowanków domów dziecka. W okresie stanu wojennego wraz z mężem organizowali transporty darów, w większości dla gdyńskich parafii i szpitali.
Państwo Kapergrenowie za swą działalność zostali laureatami Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. Są oni jedną z dwóch rodzin mieszkających w Szwecji, od lat stale organizujących transporty z pomocą humanitarną dla Polski.
Drugim, równie istotnym zakresem działalności państwa Kapergren-Kapturowiczów, jest szerzenie patriotyzmu, kultury i oświaty polskiej. Pani Danuta prawie dziesięć lat poświęciła wychowaniu i nauczaniu dzieci z rodzin polsko-szwedzkich języka polskiego, historii i muzyki. Od 1978 r. organizuje w Malmo uroczystości pamięci narodowej: 3 Maja, 11 Listopada, w rocznicę zbrodni katyńskiej. Jest również inicjatorką i założycielką jedynego w Skandynawii Ogniska Młodzieżowo-Dziecięcego „Kwiaty Polskie”. Wyjątkowo aktywnie prowadzi wymianę kulturalną polsko-szwedzką w powiązaniu z kulturą europejską poprzez popularyzowanie osiągnięć polskich artystów, organizując koncerty i wernisaże.
Za kilkudziesięcioletnią działalność na rzecz Polski, 17 września 2010 r. – w 30. rocznicę powołania do życia Ogólnopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” – Danuta i Wiesław Kapergrenowie zostali odznaczeni Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.
Z ziemi szwedzkiej wędrówki poetyckie wiodły autorkę do Polski. Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej zaprosiła mieszkańców miasteczka na spotkanie autorskie z Laudanką. Na wieczorek poetycki zebrali się w większości rodacy, którzy mieli okazję w tym roku poznać tereny opisane przez Henryka Sienkiewicza w „Potopie”, spotkać się z rodakami w Kiejdanach, poznać historię ich trwania na tej ziemi. Byli to słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku (prezes Bożena Rostkowska), Regina Pałaszewska, pełniąca obowiązki dyrektora Miejskiego Domu Kultury, członkowie zespołu „Bezwianka” oraz inni ostrowianie. Autorskie spotkanie bardzo interesująco prowadziła dyrektor biblioteki Elżbieta Chojnacka. Poezja była przeplatana komentarzami, pięknymi przerywnikami muzycznymi poświęconymi kobiecie – matce. Autorka czytała nowe utwory, jak również wiersze z tomików wydanych w latach 2004-2007: „Znad Issy”, „Głos z Laudy”, „Mój Testament”, „Miraże”. Zarówno w strofach poetyckich jak i w działalności społecznej pani Irena stara się zwrócić uwagę na wielce skomplikowaną sytuację Polaków mieszkających na Laudzie. A wszystkim swoim przyjaciołom i sympatykom, którzy przyczynili się do zorganizowania tak miłych spotkań autorskich chce gorąco podziękować i z okazji zbliżających się Świąt złożyć najserdeczniejsze życzenia.
N.G. 15 12 2011
W dniach 26 listopada – 3 grudnia przebywała w Malmö na zaproszenie Polskiego Związku Szerzenia Kultury, wileńska poetka Irena Duchowska.
Przy współpracy z Asocjacją Polka International zostało zorganizowane spotkanie autorskie tej wyjątkowo utalentowanej pisarki i poetki. Z Jej twórczością zapoznała zebranych Danuta Kapergren. Sama autorka opowiadała również o sobie, recytując swoje wiersze. Zwiedzając Malmö, była również na cmentarzu Östrakyrkogarden przy Obelisku Pamięci Ofiar Niemieckiego Faszyzmu i Sowieckiego Komunizmu. Wyraziła się z pełnym uznaniem o opiece nad nim przez Polski Związek Szerzenia Kultury i Polka International, o ufundowaniu Tablic pamiątkowych, w tym ostatnią poświęconą pamięci Ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
Polka International Elizabeth Blania-Kacprzyk