11 listopada uroczyste obchody Święta Niepodległości RP, po raz pierwszy, odbyły się w Poniewieżu. Impreza miała miejsce w Szkole Podstawowej Słabosłyszących i Głuchych, dzięki współpracy z prezes klubu „Aktywne kobiety”, dyrektorką szkoły Danutė Kriščiūnienė i Valė Bilienė, która część życia spędziła w Akademii datnowskiej. W imprezie udział wzięli przedstawiciele różnych narodowości: Polacy, Rosjanie, Litwini i Żydzi. Bronisław Piotrowski dotarł na imprezę do Poniewieża aż z Birż. Rozmawiano w kilku językach, równolegle używano języka gestów. Z zapartym tchem goście oglądali sportowe wyczyny górali z Zaolzia oraz ludzi głuchych i słabo słyszących, jak też niewidomych. Na sali szkolnej panowała bardzo serdeczna i życzliwa atmosfera. Povilas Šiaučiūnas specjalnie na to święto przedstawił ekspozycję katalogów międzynarodowych wystaw grafiki w Polsce i Czechach, których był uczestnikiem.
W ramach obchodów Święta Niepodległości RP wystapiły Zespoły: PiT „Oldrzychowice” (kier. Marek Grycz) z Czech i „Pogranicze” (kier. Józef Murawski) z Szypliszk.
12 listopada odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości Polski w Centrum Wielokulturowym w Kiejdanach.
Splendoru imprezie dodało przybycie dostojnych gości. Byli to: kierownik Działu Kultury Samorządu Kiejdańskiego Kęstutis Stadalnykas, dyrektor Centrum Wielokulturowego Audronė Pečiulytė, prezes Klubu Rosjan Nela Bosiuk, prezes Stowarzyszenia Ludzi Starszych Paulina Noreikienė, Wiktor i Anna Zarzeccy z Szawli i inni. Okazyjny referat wygłosiła historyk Audronė Pečiulytė.
Kęstutis Stadalnykas, w imieniu władz rejonu, gratulował zebranym Polakom z okazji ich święta, cieszył się aktywną działalnością Polaków w regionie. Dyrektor Centrum Wielokulturowego dziękowała za inicjatywy Polaków i ciekawe imprezy.
Górale z Zaolzia przedstawili teatralizowany obrazek z życia Janiczka i Haniczki w trzech częściach: Zabawa w karczmie, Wezwanie rekrutów na wojnę i Wesele. Nasi sąsiedzi zza miedzy przedstawili regionalny folklor, litewskie melodie brzmiały po polsku. Goście zapoznali się z wystawą zdjęć Wojciecha Prażmowskiego „Miłosz. Tutejszy.” otwartą 9 listopada przez Instytut Polski Ambasady RP w Wilnie. Winszowano z okazji Jubileuszów Wiktora (80) i Anny (75) Zarzeckich z Szawli.
Po koncercie odbyło się spotkanie przy stole w restauracji „Savas kampas” w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Piosenki regionu zaprezentował Polski Zespół Ziemi Kiejdańskiej „Issa”.
Zespół „Oldrzychowice” uświetnił obchody Święta Niepodległości RP w Wędziagole oraz w Kownie 13 listopada. Członkowie zespołu pokonali małpi most na Niewiaży w Surwiliszkach, objęli dąb Mikołaja Daukszy w Kiejdanach, zwiedzili Poniewież, Kowno, Troki, Wilno i strony noblisty Czesława Miłosza.
Sponsorzy: Senat RP dzięki pomocy Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Wydział Konsularny Ambasady RP w Wilnie.