IX Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy” 11 06 2011

, , Możliwość komentowania IX Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy” 11 06 2011 została wyłączona

11 czerwca w ramach Dni Kultury Polskiej na Laudzie odbył się IX Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Polaków Kiejdan.

Spokojne i ciche Kiejdany zamieniły się w wesołe miasteczko, pod wpływem skocznej muzyki i wesołych piosenek brzmiących na starówce, dzięki 18 zespołom–gościom, które wzięły udział w święcie.

Były to: Orkiestry Dęte z Mażoretkami: Młodzieżowa OD (Niżańsk), OD COKiS (Ciechanowiec); Zespoły Pieśni i Tańca: „Oldrzychowice“ (Czechy), „Bez wianka” (Ostrów Mazowiecka), „Kłosowianie“ (Strzyżów), „Pogórzanie“ (Bieździedza), „Chludowianie“ (Chludowo), „Troczanie“ (Troki), „Jutrzenka“ (Niemenczyn), ,,Kotwica” (Kowno), „Austeja“ (Akademia); Chóry: Męski Zespół Wokalny DK VEF (Ryga-Łotwa), Chór Miasta Białegostoku (Białystok), „Soli Deo” (Suchy las), „Baby Glinickie” i „Barwy jesieni“ (Strzyżów), Zespół Młodzieżowy (Kielce), „Issa” (Kiejdany).

Pierwszy koncert zespołu z Kielc odbył się w Kiejdańskiej Szkole Zawodowej, z którą Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, reprezentowany przez dyrektora Oddziału Kształcenia Zawodowego w Starachowicach Jacka Pawlińskiego, zawarł umowę o współpracy.

W południe rozpoczęły się pokazy Orkiestr Dętych z Mażoretkami przed Samorządem Kiejdan. Festyn, zainaugurowany Mszą św. w piętnastowiecznym kościele pw. św. Jerzego (w murach którego widnieją tablice epitafijne w języku polskim świadczącym o polskiej historii Kiejdan), przeniósł się na Stary Rynek miasta. Tu zebrani uczestnicy święta szykowali się do uroczystego przemarszu ulicami Kiejdan.

W ramach festynu w Centrum Wielokulturowym mieszczącym się w budynku dawnej synagogi zostały otwarte dwie wystawy. Jedną z nich, „Adam Mickiewicz 1798-1855”, poświęconą Wieszczowi, udostępniło Kiejdanom Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie, druga zaś – pt. „Światło za oknem” – przybyła z Węgorzewa, dzięki pomocy Fundacji „Dziedzictwo Nasze”. Jej autorka Anna Dąbrowska jest osobą niepełnosprawną i maluje swe obrazy ustami.

Z Placu Starego Rynku zespoły przy dźwiękach orkiestr dętych z Mażoretkami, ze sztandarami i godłami zespołów, serdecznie witani przez turystów i nielicznych mieszkańców 30-tysięcznego cichego i schludnego miasta,
wyruszyły przez pięknie odnowioną starówkę Kiejdan, trzecią co do wartości architektonicznych na Litwie, do Centrum Kultury, w którym odbył się koncert galowy IX Festynu Kultury Polskiej „Znad Issy”.

Na uroczystości do Kiejdan przybyli m.in.: poseł na Sejm RL, prezes Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz, I sekretarz wydziału konsularnego Ambasady RP w Wilnie Piotr Wdowiak, który wręczył kolejną Kartę Polaka Neli Bosiuk, wicemer Kiejdan Nijolė Naujokienė, burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko, wieloletnia dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, prezes Fundacji „Dziedzictwo Nasze” Barbara Grąziewicz-Chludzińska, wieloletnia prezes Koła Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Węgorzewie Zofia Rycharska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu Wiktor Bochenek, dyrektor Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie Jagoda Skowron, dyrektor Oddziału Kształcenia Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach Jacek Pawliński, członek Rady ZPL, prezes Oddziału ZPL w Kownie Franciszka Abramowicz, prezes Oddziału ZPL w Wędziagole Ryszard Jankowski i wielu innych zaszczytnych gości.

Zabierający głos goście serdecznie witali uczestników i organizatorów tego pięknego święta. Poseł Michał Mackiewicz zaakcentował, że dziś Polacy na Litwie stanowiący najliczniejszą mniejszość narodową wnoszą swój polski kwiat do wieńca kultury Litwy, wzbogacając ją i urozmaicając. Cieszył się, że tu, do Kiejdan przybyło tak wiele zespołów z Macierzy, Czech, Łotwy, Litwy, co świadczy o tym, że Polacy mieszkający na Litwie są siłą prawdziwie integracyjną, zacieśniającą więzi autentycznej przyjaźni i współpracy.

Wicemer Kiejdan podkreśliła, iż to, że dziś w Kiejdanach tak wielu ludzi ma na twarzy uśmiech, jest zasługą Polaków z rożnych krajów – uczestników Festynu.

Koncert rozpoczął zespół „Austeja” z Akademii, potem wystąpili „Troczanie” i Polski Zespół Ziemi Kiejdańskiej „Issa”, „Jutrzenka” z Niemenczyna, wspaniała Orkiestry Dęte z Niska i Ciechanowca, kowieńska „Kotwica”, „Bez wianka” z Ostrowi Mazowieckiej, „Kłosowianie” ze Strzyżowa oraz „Pogórzanie” z Bieździedzy, „Chludowianie” z Chludowa i zespół górali ze Śląska Cieszyńskiego „Oldrzychowice” z Czech, gdzie w liczącej około tysiąca mieszkańców wsi są aż trzy zespoły w różnym wieku, którymi kierują Alina Grycz i Marek Kantor. Tamtejsi Polacy, podobnie jak my na Wileńszczyźnie, mają polskie szkoły, gazety i czasopisma, a ponadto polskie napisy i polskie grupy w uczelni pedagogicznej i medycznej.

Nie sposób pominąć udziału w festynie męskiego zespołu wokalnego z Domu Kultury VEF z Rygi oraz wspaniałego chóru miasta Białegostoku. Chociaż zespół liczący kilkadziesiąt młodych śpiewaków ma dopiero parę lat, jego śpiew robi ogromne wrażenie. Publiczność rzęsistymi oklaskami witała też zespoły „Baby Glinickie” i „Barwy jesieni” ze Strzyżowa, chór „Soli Deo” z Suchego Lasu oraz miły zespół młodzieżowy z Kielc. Prowadzący koncert Dominik Kuziniewicz – Wincuk o każdym z tych doskonale przygotowanym zespole starał się powiedzieć chociaż kilka słów, by wszyscy nawzajem lepiej się poznali, bo przecież takie spotkania Rodaków to świetna okazja do nowych przyjaźni i kontaktów. A wiadomo – przyjaźń buduje mosty, łączy ludzi i jest to we współczesnym świecie bardzo ważne.

Goście mieli możliwość podziwiać piękno starówki kiejdańskiej, zwiedzić Mauzoleum Radziwiłłów, kolebkę powstania 1863 roku i chroniące pamięć o. Stanisława – Podbrzeż, Górę Krzyży pod Szawlami, szlak Czesława Miłosza – Świętobrośc, Szetejnie, Opitołoki. Łącznie w festynie udział wzięło ponad pół tysiąca osób.

Imprezę dofinansowano ze środków Senatu RP, dzięki Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Ambasady RP w Wilnie, Oddziału ZPL rejonu wileńskiego, administracji rejonów wileńskiego i trockiego.

Organizatorzy są wdzięczni wszystkim, dzięki którym odbył się IX Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy”, zespołom, uczestnikom, jak również widzom – za aktywny udział w imprezach.

http://www.gokkolaczyce.pl/wydarzenia_kulturalne/wycieczki_wyjazdy,ix_festyn_kultury_polskiej_8222znad_issy8221,193/