W ramach Dni Kultury Polskiej na Laudzie 12-14 czerwca odbył się VII Festynu Kultury Polskiej „Znad Issy”. Festynowe imprezy korowód uczestników święta ulicami Kiejdan, wystawa fotografii „Meksyk” (autor Alina Duchowska) oraz wystawa „Judaica w sztuce ludowej”, którą prowadził etnograf – prof. Marian Prokopek oraz uczestniczyli malarze Józef Franczak i Wiesław Plezia. Występy zespołów utworzyły prawdziwy maraton koncertowy, który po dwóch dniach z Kiejdan zawitał do Wilna i w niedzielę bawił publiczność w Domu Kultury Polskiej.
Ważnym akcentem święta było wyświęcenie odrestaurowanego pomnika Teodory z Butlerów Piłsudskiej na cmentarzu w Pojeślu. Pomnik odrestaurowany został dzięki współpracy i za pieniądze Macierzy i samorządu Kiejdan (orędownikami byli prezes ZPL Michał Mackiewicz i pracowniczka samorządu Margarita Rukšiene). Z tej okazji została też odprawiona Msza. św. w kościele w Pojeślu przez księdza Cezarego Rozmusa (on też poświęcił odnowiony pomnik) z Węgorzewa i ojca Jerzego Latawca OP.
Na Festyn „Znad Issy” przybyło wielu przyjaciół i gości, wśród których (oprócz wyżej wymienionych) byli: zastępca ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie Ewa Figel, radca ambasady Elżbieta Pawłowska, wicemer Kiejdan Rimgaudas Rimošaitis oraz radny samorządu Romualdas Lengvinas, a także przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach Włodzimierz Marczewski z małżonką i naczelnik wydziału kultury, turystyki i promocji z Suwałk Alicja Andrulewicz, wieloletnia dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, prezes Fundacji „Dziedzictwo nasze” Barbara Grąziewicz-Chludzińska, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Węgorzewie Zofia Rycharska, wójtowie gmin Szepietowo Stanisław Roch Wyszyński i Jasło – Stanisław Pankiewicz, dyrektor gminnego ośrodka w Szepietowie Tomasz Paduch, prezes Kowieńskiego Oddziału ZPL, członek Zarządu Franciszka Abramowicz oraz poeci Czesława Szlachta-Pytko ze Strzyżowa, Janusz Załęski z Białegostoku, Wojciech Piotrowicz z Wilna. Festyn rozpoczął się od występów zespołów na placu przed kościołem św. Józefa, po czym odprawiona tam została Msza św. Następnie uczestnicy święta przemaszerowali przez Starówkę Kiejdan, wystąpili na Starym Rynku.
Koncert galowy VII Festynu Kultury Polskiej „Znad Issy” 13 czerwca w Centrum Kultury w Kiejdanach powitaniem rozpoczęła Irena Duchowska, koncert prowadził Dominik Kuziniewicz – Wincuk. W Kiejdanach i w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, o każdym z zespołów miał do powiedzenia wiele serdecznych słów. Na scenach wystąpiły: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Straży Pożarnej i zespół „Zawidzianie” z Zawidza Kościelnego, kapela „Trzcinicoki”. Grane przez nich skoczne melodie porywały sale do tańca. Zachwycał piękny śpiew chóru „Ojczyzna” pod kierunkiem Ryszarda Zabłotnego z Węgorzewa. Zespół „Pogórzanie” podbił serca widzów piosenką o Wilnie oraz melodiami ludowymi, po mistrzowsku wykonanymi pod kierunkiem Ewy Suchodolskiej – Strach. A że ludzie w starszym wieku wcale nie muszą siedzieć w domu z wnukami, udowodnił istniejący od dwóch lat zespół ze Strzyżowa „Barwy jesieni”. Zadziwiający wprost temperament zademonstrowali też ich krajanie – ZT „Kłosowianie”. Na scenie w Kiejdanach zaprezentowały też siebie zespoły: „Podlasie” z Szepietowa, „Mazowia” z Wysokiego Mazowieckiego, chór żeński „Cantylena” z Suwałk (zdobywca „Złotego kamertonu” jako najlepszy chór w Polsce). Wystąpił on również na scenie wileńskiej pod batutą swego kierownika Ignacego Ołowia. Na specjalne wyróżnienie zasługuje też zespół utworzony przez uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej w Szepietowie „Podlasie”. Pracują z nim Mirosław Szymański – kierownik, Bogdan Drozdowski – choreograf oraz opiekun Krzysztof Iwiński. Obok zespołów z Macierzy, w Festynie w Kiejdanach wzięły też udział zespoły działające na Litwie: „Grzegorzanie” z Grzegorzewa, „Kotwica” z Kowna, „Jutrzenka” z Niemenczyna, „Ainiai” i „Austeja” – z miasteczka Akademia oraz gospodarze – „Issa” z Kiejdan.
Na koncert, w niedzielę, 14 czerwca do DKP w Wilnie przybyli: prezes ZPL Michał Mackiewicz i wiceprezes Stanisław Pieszko w towarzystwie kapitana Żeglugi Wielkiej Zbigniewa Sulatyckiego. Widzowie nie szczędzili braw dla zespołów amatorskich reprezentujących wysoką kulturę wykonania i talent. Festyn zakończono obdarowaniem uczestników dyplomami uznania oraz wileńskimi palmami.
Sponsorzy: Senat RP poprzez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Departament Mniejszości Narodowych i Wychodźstwa RL, Ambasada RP Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, Wileński Rejonowy Oddział ZPL, Samorząd Rejonu Wileńskiego, Urząd Miejski w Suwałkach, Urzędy Marszałka Województwa Mazowieckiego, Gmin Jasło i Zawidz, Fundacja „Dziedzictwo nasze” z Węgorzewa oraz Janusz Załęski z Białegostoku.