Wiśniowa pachnąca malarstwem

, , Możliwość komentowania Wiśniowa pachnąca malarstwem została wyłączona

Takim tytułem, nawiązującym do dawnych wiśniowskich tradycji kulturalnych Mycielskich, opatrzyli swoje plenery artyści malarze przebywający w Wiśniowej w dniach 27 czerwca do 6 lipca 2008 roku. Był to dla artystów czas niezwykle twórczy. Zaowocował on licznymi dziełami malarskimi inspirowanymi wiśniowskim pejzażem, przede wszystkim otoczeniem zabytkowego dworu, oficyny, zabudowań gospodarczych, parku.

Na wiśniowskie plenery przyjechali: Jacek Kawałek, Józef Gazda, Anna i Andrzej Korzec, Dorota Magryś, Jadwiga Magryś-Borowiec, Agnieszka Gaweł-Pasek, Blanka Ochalik, Andrzej Szewczyk, Jacenty Jończyk. Artyści rezydowali w malowniczo położonym gospodarstwie agroturystycznym Krystyny i Jacka Opielowskich w Szufnarowej.

Mogliśmy podziwiać piękne dzieła malarskie podczas wernisażu zorganizowanego na zakończenie plenerów, który odbył się 5 lipca 2008 r. w sobotę o godz.18.00 w Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Wiśniowej. Nie brakło prac artystycznie uzdolnionej młodzieży, która malowała podczas plenerów pod okiem znakomitych artystów pedagogów.

Nastrojowym wprowadzeniem do otwarcia wernisażu był program artystyczny w wykonaniu dwojga poetów z Wileńszczyzny, wielce zasłużonych dla krzewienia i podtrzymywania polskiego języka i polskiej kultury na Litwie: Ireny Duchowskiej i Wojciecha Piotrowicza. Dopełnieniem poetyckich wzruszeń był występ Chóru Kameralnego „Collegium Musicum” Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie pod moją dyrekcją.

Podsumowania plenerów dokonał prof. Jacek Kawałek. Wskazał on na artystyczną kontynuację programu malarzy z kręgu dawnego Komitetu Paryskiego, odwiedzających niegdyś Wiśniową. To wydarzenie, jakim są plenery wiśniowskie AD 2008, jak sądzę o szerokim znaczeniu dla kultury polskiej i europejskiej, winno być podtrzymywane i rozwijane. Jesienią planowana jest wystawa dorobku plenerów wiśniowskich w Rzeszowie, być może w Rzeszowskiej Filharmonii. Po tym wydarzeniu obrazy będą eksponowane w Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Wiśniowej. Jesienią ukaże się kolorowy katalog z wiśniowskich plenerów.

Na wernisaż kończący pierwsze powojenne wiśniowskie plenery przybyło wielu zaproszonych Gości, wśród nich wójt Gminy Wiśniowa Tadeusz Przywara, jego zastępca Marcin Kut, radni Gminy Wiśniowa i powiatu strzyżowskiego. „Niech Wiśniowa stanie się znów oazą dla artystów” – napisał w liście do organizatorów i uczestników plenerów i wernisażu poseł do Parlamentu Europejskiego dr Mieczysław Janowski. Słowa uznania skierował w liście do zebranych starosta strzyżowski Robert Godek.

Było wiele podziękowań i słów uznania, zarówno ze strony artystów jak i władz samorządowych, życzliwych całemu przedsięwzięciu. Warto wymienić sponsorów plenerów: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Powiatu Strzyżowskiego, Wójt Gminy Wiśniowa, Bank Spółdzielczy w Strzyżowie, Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Wiśniowej, Kółko Rolnicze w Wiśniowej, Gminna Spółdzielnia w Wiśniowej, Firma „ABC Garden” w Kożuchowie, Apteka Henryka Pałysa w Wiśniowej, Apteka Alicji Gaweł w Wiśniowej, Firma Carlson i Piechocki s.j. w Jaśle, Gospodarstwo Ogrodnicze Marii Tokarskiej w Niewodnej. Na koniec wszyscy podziwiali piękne dzieła przy smacznym poczęstunku przygotowanym przez Gimnazjum Orląt Lwowskich w Wiśniowej.

Warto dodać, iż obszerne relacje z wiśniowskich plenerów ukazały się w Radio Rzeszów („Naj… Podkarpacie”, „Okolice kultury”, „Crescendo”), Telewizja Rzeszów („:Aktualności”), a także w miesięczniku strzyżowskim „Nad Wisłokiem”. A my wszyscy mamy wielką nadzieję na kolejne plenery malarskie w Wiśniowej w latach następnych. Bo sztuka jest wieczna!