V Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy”

, , Możliwość komentowania V Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy” została wyłączona

W dniach 15-16 czerwca 2007 roku w Kiejdanach, już po raz piąty, odbył się Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy”, organizowany przez Kiejdański Oddział ZPL „Lauda”.

Festyn rozpoczął się tradycyjnie Mszą św. w kościele św. Józefa w Kiejdanach. Następnie w Centrum Kultury nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy malarskiej pt. „Powroty” Witolda Jędrzejczaka. Ważnym momentem święta była promocja polsko-litewskiego tomiku wierszy głównej organizatorki Festynu Ireny Duchowskiej, prezes oddziału ZPL.

W sobotę, 16 czerwca, w Centrum Kultury w Kiejdanach odbył się koncert galowy Festynu. Poprzedzony został Mszą św. w Podbrzeżu. Przed koncertem przy gmachu Centrum można było przyglądać się pokazom rzemiosła rękodzielniczego w wykonaniu gości z Polski. Mieczysław Gajlewski ze wsi Radzieje powiatu węgorzewskiego wyplatał kosze z łozy i wierzby. Ewa Ilasz, pracownica Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, prezentowała swe umiejętności tkackie na krosnach, a Ewa Dymek metodą wałeczkową tworzyła wyroby ceramiczne – dzbanek, czajniczek, garnek. Grała też orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Karczewa. Pojawiła się ona później na scenie Centrum Kultury rozgrzewając publiczność wiązanką melodii z popularnych seriali polskich i piosenek żołnierskich.

Na wstępie Irena Duchowska, prezes Kiejdańskiego Oddziału ZPL „Lauda”, przywitała serdecznie przybyłych gości i konsula RP w Wilnie Marka Marię Martinka, sekretarza Zarządu ZPL Edwarda Trusewicza, prezes Fundacji „Dziedzictwo Nasze” w Węgorzewie Barbarę Grąziewicz-Chludzińską, prezes węgorzewskiego koła Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Zofię Rycharską, prezes Kowieńskiego Oddziału ZPL Franciszkę Abramowicz, poetę z Wilna Wojciecha Piotrowicza. Wyraziła też podziękowania sponsorom imprezy: Konsulatowi Generalnemu RP w Wilnie, Senatowi RP, Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”, Departamentowi Mniejszości Narodowych i Wychodźstwa przy rządzie RL, Instytutowi Polskiemu w Wilnie, administracji powiatu kiejdańskiego, samorządowi rejonu wileńskiego, Zarządowi ZPL, Wileńskiemu Oddziałowi Rejonowemu ZPL, spółce „Vikeda”, Fundacji „Viltis-Vikonda”, Centrum Kultury w Kiejdanach.

Następnie głos zabrał konsul RP w Wilnie Marek Martinek, który w imieniu ambasadora RP na Litwie Janusza Skolimowskiego i konsula generalnego RP przekazał pozdrowienia dla uczestników Festynu, życząc, „by te piątki były liczne” w historii tej imprezy.

Rolę konferansjerów podczas koncertu pełnili gawędziarz Wincuk – Dominik Kuziniewicz i Ciotka Franukowa, czyli Anna Adamowicz, którzy rozweselali publiczność dowcipami w gwarze „tutejszej”.

Koncert rozpoczął się majestatycznym polonezem w wykonaniu zespołu tanecznego „Jutrzenka” z Niemenczyna pod kierownictwem Leonardy Klukowskiej. Zaprezentował on też walca i mazura. Pałeczkę po „Jutrzence” przejął polski zespół „Issa” z Kiejdan pod kierownictwem Ireny Duchowskiej wykonując m. in. piosenki o Mazurach, co to jadą z góry i bandzie Cyganów pod lasem.

Po „Issie” wystąpił zespół „Ainiai”, działający przy Instytucie Rolnictwa w miejscowości Akademia k. Datnowa, popisując się ludowymi tańcami litewskimi. Po nich na scenie pojawił się zespół „Lubartowiacy” z Lubartowa, składający się z kapeli, grupy tanecznej i chóru kobiecego. Wykonał kujawiaka i kilka melodyjnych piosenek o Wiśle i o miłości. Nie zabrakło podczas koncertu pieśni religijnej i patriotycznej, zaprezentowanej przez chór „Canticum Canticorum” z Kraśnika pod kierownictwem Izabeli Zdyb. Wykonano m. in. utwór „Gaude Mater Polonia”.

Na dobre ożywiła się sala, gdy na scenę wkroczył zapowiadany zespół „Mala Jasenka” z Czech z miejscowości Vsetin. Ten, składający się z dzieci i młodzieży zespół, dał popis barwnego folkloru morawskiego, a przy powtórnym występie zaprezentował tańce i piosenki słowackie. Dzieci dziarsko i niczym zawodowi artyści śpiewały i tańczyły, a mała dziewczynka bez żadnej tremy solowała. Przygrywała im kapela, gdzie zainteresowanie widzów wzbudziły duże cymbały, przypominające swym kształtem klawesyn. Publiczność gorąco oklaskiwała występ gości z Czech, którzy po raz pierwszy zawitali do Kiejdan na Festyn.

http://www.tygodnik.lt/200736/ng3.html