10 –11 czerwca w ramach Dni Kultury Polskiej w Kiejdanach odbył się III Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy”, podczas którego odbyły się: Msza św. w kościele datnowskim celebrowana przez ks. z Węgorzewa, otwarcie wystaw sprowadzonych z Węgorzewa: fotograficznej artysty polskiego Rudolfa Piszczana zam. w Niemczech „Pejzaże z Mazur” i malarstwa (pejzaże) Anny Dąbrowskiej (1979-2002) stypendystki Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i nogami w Luksemburgu i spotkanie literackie – prezentacja drugiego tomiku wierszy Ireny Duchowskiej „Głos z Laudy” oraz gościnne występy Warszawskiego Zespołu Artystycznego “Polonia” im. Ignacego Jana Paderewskiego i chóru „Ojczyzna” z Węgorzewa w Wielokulturowym Centrum w Kiejdanach i koncert galowy zaproszonych zespołów w kiejdańskim DK.
Na III Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy” przybyli: poseł na Sejm RL, prezes Akcji Wyborczej Polaków Litwy, prezes Oddziału ZPL rej. Wileńskiego p. Waldemar Tomaszewski, wicemer rejonu kiejdańskiego Bronislavas Dromantas, członek Zarządu Krajowego Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”, prezes Oddziału w Łomży Hanka Gałązka, prezes Koła Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Węgorzewie Halina Kołos, wiceprezes – Zofia Rycharska, wieloletnia dyrektor Muzeum Kultury Ludowej, prezes „Dziedzictwo nasze” Barbara Grąziewicz-Chludzińska, prezes Oddziału przyjaciół Grodna i Wilna Halina Orzechowska z Ełku.
Wystąpiły zespoły: Warszawski Zespół Artystyczny “Polonia” im. Ignacego Jana Paderewskiego (dyrygent Wiesław Jeleń), chór „Ojczyzna” z Węgorzewa (kier. Ryszard Zabłotny), „Kotwica” z Kowna (kier. Alina Pacowska), “Jutrzenka”z Niemenczyna (kier. Leonarda Klukowska), „Harmonia” z Mariampola (kier. Luba Nazarenko), ”Rudomianka” z Rudomina (kier. Jaroslaw Królikowski), „Solczanka” z Solecznik (kier. Zofia Griaznowa), ”Issa” z Kiejdan (kier. Irena Duchowska) i “Lankesa” (kier. Irena Szukiene) z Kiejdan, “Austeja” (kier. Regina Matulienė) z Akademii, “Išdykėlis“ – Studium piękna i mody (kier. Juzefa Bružienė) z Mażan. Koncert prowadził Wincuk (Dominik Kuziniewicz) z Wilna.
Mass media: Kėdainių krašto televizija , “Rinkos aikštė”, “Kėdainių garsas”, “Tygodnik wileńszczyzny”, „Nasza Gazeta” (red. Czesława Paczkowska), Radio litewskie – audycja polska.
Sponsorzy: Senat Rzeczypospolitej Polskiej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Departament Mniejszości Narodowych i Wychodźstwa RL, Samorządy rejonów Wileńskiego i Solecznickiego, Konsulat Generalny RP w Wilnie, Oddział ZPL rej. Wileńskiego, Dział Ekonomiczno-Handlowy Ambasady RP w Wilnie.
Chociaż w rejonie kiejdańskim, według statystyki, mieszka zaledwie 1 procent Polaków (700 osób), Laudańczycy słusznie uznali, że nie są gorsi od Wileńszczyzny i stać ich na własny festyn kultury polskiej. Organizują go już od trzech lat. Główna organizatorka święta, pani Irena Duchowska, założycielka i prezeska Oddziału ZPL w Kiejdanach „Lauda”, podkreśla, że jej wiernymi i najbardziej zasłużonymi pomocnikami w walce o zachowanie polskości na Laudzie od początku działalności są Danuta Kriščiuniene z Akademii, Regina Gutauskiene z domu Klimańska z Kiejdan, Wiktor i Anna Zarzeccy z Szawel oraz wielu innych rodaków. To dzięki takim ludziom już od trzech lat w kiejdańskim centrum wielokulturowym w jeden z czerwcowych weekendów rozbrzmiewają polskie słowo oraz pieśń, wirują pary w polskim tańcu…